לוגוסקופיה – כלי תומך בטיפול ויעוץ לוגותרפי

מאת דרור שקד, לוגותרפיסט  Diplomate in Clinical Logotherapy 

ה “לוגוסקופיה” פותחה, גובשה ויושמה על ידי  מאז  2017 במסגרת עבודתי וכן במסגרת לימודי ההכשרה בלוגותרפיה ואני מציע אותה ככלי תומך לעוסקים בלוגותרפיה. 

פראנקל האמין כי המפתח לגישה חיובית לחיים הינו מודעות, ומטרתי המרכזית  היא הצגת ה “לוגוסקופיה” ככלי לוגותרפי תומך כמו גם:

  • להרחיב את המודעות של האדם לעצמו למטרותיו ולמציאות בה הוא חי על ידי הגדלת טווח ההתבוננות שלו בצורה רב ממדית ורב כיוונית.
  • להציג את הלוגוסקופיה ככלי יישומי יעיל המתווך באמצעות “משקפות” בין המושגים והכלים הלוגותרפיים לבין יכולת המטופל ליישם אותם בפועל בחייו.
  • להדגים את יישום השיטה המוצעת והתהליך ואופן היישום שלה בקבוצות תמיכה, במסגרת טיפול יחידני וכן בניהול קונפליקטים

על פי הלוגותרפיה הרצון העמוק ביותר באדם הוא שאיפתו למציאת משמעות בחייו. המשמעות הייחודית לכל אדם בכל רגע ורגע היא הבסיס לצמיחתו ובאחריותו למצוא אותה. התפיסה הטיפולית הלוגותרפית במהותה מציבה במרכזה את חיפוש המשמעות ומתמקדת בגורמים המסייעים למטופל למצוא משמעות בחייו.

אדם השואף למשמעות עוסק למעשה בחיפוש ובהתבוננות. במתודה המוצעת על ידי אני מציע שיטה אשר אני מוצא אותה כיעילה ומקדמת את התהליכים, אשר אני מכנה אותה   “לוגוסקופיה” . הכלי המרכזי בשיטה הוא “משקפות” המשמשות לצפייה למרחקים ועומקים בטווחים משתנים ומגוונים כל זאת במטרה לאפשר למטופל ולמטפל הן במסגרת קבוצת תמיכה והן בתהליכים פרטניים, לפתוח ולפתח ערוצי תיווך, חיפוש והתבוננות נוספים  ולזהות נושאים חדשים וזוויות מבט חדשות על חייו אליהן הוא לא היה מודע.

המתודה המוצעת יושמה בהצלחה במגוון סוגי מפגשים לוגותרפיים והיא מאפשרת למטפל ולמטופל להגדיל מאד את הסיכוי של המטופל לתרגם את הגישה הלוגותרפית לפעולות במציאות בדרך למציאת משמעות בחייו.  

כל המידע מרוכז במסגרת חוברת מלאה (90 עמ’)  הכוללת רציונל מלא והסבר מפורט , אולם במסגרת זו אני מציג את החלק הראשון של החוברת – מבוא ותקציר.

לקריאה והורדת חלק מבוא ותקציר ניתן להיכנס בקישור (קובץ PDF) 

תקציר כללי – לוגוסקופיה ככלי לוגותרפי תומך – מאת דרור שקד

 

קישורים שעשויים לעניין : 

המקרה של שוהם – הצצה לשיחה טיפולית 

לקסיקון לוגותרפי 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *